Vaatamist väärt Haapsalus ja Läänemaal

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.

Läänemaa Ühisgümnaasiumi hoone

Ajaloolises hoones on kool asunud 200 aastat, see teeb temast Haapsalu ühe vanima kooli. Vanim osa on ehitatud 18. sajandi lõpus, uusim aga 1928. aastal. Täielikult renoveeritud ning aastal 2013 taasavatud kool kannab nüüd nime Läänemaa Ühisgümnaasium, varasem nimetus oli keeleuurija ja -teadlase F. J. Wiedemanni järgi.  Mõne aasta eest sai koolimaja juurdeehitise – spordisaali, mis on üks moodsamaid spordirajatisi linnas. Seal on Sul võimalik elada kaasa spordivõistlustele, rentida saali sportmängudeks, kasutada jõusaali ning sauna. Hoone on kantud Kultuurimälestiste riiklikusse registrisse.

Vormsi Püha Olavi kirik

14. sajandist pärit Vormsi kirik on saare ajaloo ja kultuuri peamine mälestis, asub keskuses Hullos. Kirik seisis pikalt tühjana pärast rootslaste põgenemist saarelt II Maailmasõja lõpul, taasõnnistati 1990. aasta Olavipäeval. Uudista kindlasti omapärast ruudukujulise põhiplaaniga pikihoonet ning vaata altariruumi laes vanu laemaalinguid. Huvitav teada: * Esimene kirik Vormsil oli puukirik. * Vormsi Püha Olavi kiriku iseärasuseks on torni puudumine, kirikukell ripub ukse kohal kõrge katuseharja all. * Kiriku väravas on kaks jändrikku mändi, mille all asunud häbipost.

Ernst Enno monument

Luuletaja Ernst Enno (1875-1934) tuli Haapsallu 1919. a, kui temast sai Läänemaa koolinõunik. Haapsalu periood ei kuulu küll tema loomingu kõrgaja hulka, kuid just siin lõi ta suurema osa oma lastelaulude paremikust. Kui satud jalutama Haapsalus kaldapealsel, siis möödud tema nimelisest pargist ja mälestussambast. Huvitav teada: Ernst Enno kalm on Haapsalu Vanal kalmistul, mille põlispuude all puhkab palju tuntud kultuuritegelasi. Monumendi autoriks on Roman Haavamägi, kelle suurema osa loomingust moodustavad skulptuurid, sealhulgas monumendid asukohaga peamiselt Haapsalus.

Räägu mõis ja Linnamäe alajaam

Linnamäe trafo-alajaam on üks vanemaid Eestis, ehitatud 1927 seoses Eesti esimese kõrgepingeliini Ellamaa-Haapsalu rajamisega. Omapäraselt arhailise ilmega maakivist hoonel on plekist sadulkatus ning algsena säilinud isolaatorite konsool ja aken. Räägu mõis eraldati naabermõisast Kärblast 1816 ja kuulus kuni 1919 von Wedelite suguvõsale. Puidust härrastemaja on ehitatud 1835, säilinud on kaaristuga ait, kaheksanurkse põhiplaaniga ait, mootorveski ja mõned kõrvalhooned. Maanteest eraldab mõisa park, kus asub II Maailmasõjas hukkunute ühishaud mälestuskiviga. Praegu asub hoones Oru Hooldekodu.

Vormsi õigeusu kirik

Hullo külasse Vormsis ehitati õigeusu kirik 1889-1890. a ja pühitseti 29. juulil 1890. a. Issanda Ülestõusmisele. Kirikust juurde ehitati kirikla ja ka kalmistu. Osa kiriku sisustusest sai 1918. a. kannatada. Kui õigeusu kirikukool lõpetas oma tegevuse kiriklas, paigutati sinna Vormsi algkool. Kolhoosiajal kasutati pühakoda viljakuivati ja laona ning lasti lootusetult laguneda. Tänasel päeval on kirikust säilinud kahjuks vaid varisemisohtlikud varemed. 

Vormsi Talumuuseum

Vormsi on saar, kus sajandeid elasid rootslased. Varasemad teadaolevad dokumendid räägivad asustusest juba 13. sajandil. Vormsi oli rootsikeelne saar, kus näiteks 1934. aastal elas 2393 rootslast ning 122 eestlast. Vormsi Talumuuseum on tüüpiline II maailmasõja eelne vormsirootslaste talu koos sellega kaasnevaga. Talu on taastatud vanade fotode ja kirjalike allikate abil ning loomulikult ka Vormsis sündinud ja sõja eest Rootsi põgenenud vormsilaste mälestuste põhjal. Muuseumis on müügil Vormsi käsitöö, suveniirid ja Vormsi teemalised raamatud.