Kuhu minna ja mida teha Matsalus

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.
label

Kiideva-Puise matkarada

Rada asub Matsalu lahe põhjakaldal, ühendades Kiideva ja Puise külasid. Raja põhiosa on 2,6 km pikkune lõik Kiideva poolsest alguspunktist läbi salumetsa ja taastatud puisniidu kuni Lõpre tammeni. Tamme tüve ümbermõõt on 4 m ja kõrgus 20 m. Tammede läheduse võid leida huvitavaid seeni või kuulda kodukakku ja musträhni. Tamme juurest Puisesse on 800 m.

Hea teada: Üks suund on 3,4 km, aega varu 2 h, rada on enamasti kuiv, Kiideva Kalakülas on telkimis- ja lõkkeplats.

Hosby matkarada

Rada kulgeb Hosby rannaniidul ja tutvustab Sulle endiste rannaniitude taastumise protsessi, näed tüüpilisi rannaniidutaimi ja käpalisi. Linude rände ajal on rannaniidud ka hanelistele ja kurvitsalistele peatus- ja toitumispaigaks.
Hea teada: Matkaraja pikkus edasi-tagasi on 2,6km, ajaliselt arvesta jalgsi läbides 2h. Märjal ajal võta kaasa kummikud, lindude vaatlemiseks on abiks binokkel. Rada on varustatud suunaviitade ning infotahvlitega, raja lõpust leiad 5m kõrguse puidust vaateplatvormi.

Hullo-Prästviigi matkarada

Prästviigi järv on kinnikasvav rannajärv, mille külastamist väärivad allikad asuvad just põhjaservas. Järv on rannikumere kaladele tähtsaks koelmukohaks ja lindudele hea toitumiskoht, samuti võid leida sealt mitut liiki orhideesid.
Hea teada: Raja pikkus on umbes 10km ja läbimiseks arvesta aega jalgsi 5-6h või rattaga 3-4h. Peamiselt on rada kruusatee, sestap sobilikum just ratturitele. Hullos saad ka telkida ja allikate juures on vaateplatvorm.

Tuulingu tõukekelgutiirud Matsalu rahvuspargis

Tule talvel Matsalu rahvusparki tõukekelgutama!

Kelgutiirud teeme sobivate ilmaolude korral. Rahvuspargi reeglid lubavad tõukekelgutamist unikaalsel reservaadi alal kuni veebruari lõpuni. Alates märtsist kuulub laht ainult lindudele. Kui jääolud lubavad siis teeme 6-8 km tiiru ümber Haeska laidude.

Merejääl saab sõita jääkarussellil ja tutvuda jääaluse kalapüügiga. Püük toimub mitte sikutiga, vaid päris rannapüügi püünistega. Kala saab kaasa osta. Matka lõpus Tuulingul pakume suppi ja räägime, kuidas siinkandis enne oli, kuidas praegu on ja mis edaspidi tuleb.

Pakett sisaldab matka ja söögikorda.

Vormsi maastikukaitseala

Vormsi kaitseala eesmärk on saare haruldaste maastike, pärandi, kultuuri ja taimede kaitse.
Vormsi ranniku kaks rahvusvahelise tähtsusega linnuala Hullo ja Sviby lahed ning Hari kurk koos rannaniitude ja laidudega on hinnatud Inglise Kuningliku linnukaitseseltsi uurimisalaks.

Huvitavad paigad:

Hullo laht – lindude pesitsemis- ja peatuspaik, kus kevaditi näeb tuhandeid merivarte, aule, parte, valgepõsklaglesid ja kurvitsaid.
Rumpo poolsaar on Eestis ainulaadsete ning haruldaste tundrailmeliste samblike kasvuala.

Tutvu veel Rälby raba, Diby poolsaare, Saxby ranna ja Prästviigi järvega.

Rumpo matkarada

Vormsi saarel asuvast Rumpo külast viib samanimelise poolsaare tippu 6,7 km pikkune matkarada. Raja ääres olevatelt platvormidelt avaneb vaade Hullo ja Sviby lahtedele ning laidudele, mis on tähistatud veelindude pesitsemis- ja rändepeatuspaigad. Rumpo poolsaarel on ka haruldaste tundrailmeliste samblikukoosluste kasvuala.