Kuhu minna ja mida teha Matsalus

Romantilises väikelinnas Haapsalus ja pisikestes külades ootavad Sind külalislahked inimesed, üllatades oma siiruse ning ajaloo- ja kultuurihuviga. Siin viibinud külalisi meenutatakse ikka ja jälle suure austusega.
label

Huitbergi matkarada ja paekühm

Üks paeluvamaid kohti Vormsil on saare keskel kuusemetsas asuv Huitbergi paekühm. Paekühm on üle 400 miljoni aasta vana ja on jää poolt siledaks lihvitud korallriff. Lubjakivipaljand on kaetud samblavaibaga, kuid samblavaibast vabadel kohtadel võib näha kivistisi. Lubjakiviõnarustel on endale kasvupaiga leidnud kaitsealused sõnajalad.

Ringikujuliselt läbitav rada on tähistatud puidust viitadega.

Vormsi maastikukaitseala

Vormsi kaitseala eesmärk on saare haruldaste maastike, pärandi, kultuuri ja taimede kaitse.
Vormsi ranniku kaks rahvusvahelise tähtsusega linnuala Hullo ja Sviby lahed ning Hari kurk koos rannaniitude ja laidudega on hinnatud Inglise Kuningliku linnukaitseseltsi uurimisalaks.

Huvitavad paigad:

Hullo laht – lindude pesitsemis- ja peatuspaik, kus kevaditi näeb tuhandeid merivarte, aule, parte, valgepõsklaglesid ja kurvitsaid.
Rumpo poolsaar on Eestis ainulaadsete ning haruldaste tundrailmeliste samblike kasvuala.

Tutvu veel Rälby raba, Diby poolsaare, Saxby ranna ja Prästviigi järvega.

Rumpo matkarada

Vormsi saarel asuvast Rumpo külast viib samanimelise poolsaare tippu 6,7 km pikkune matkarada. Raja ääres olevatelt platvormidelt avaneb vaade Hullo ja Sviby lahtedele ning laidudele, mis on tähistatud veelindude pesitsemis- ja rändepeatuspaigad. Rumpo poolsaarel on ka haruldaste tundrailmeliste samblikukoosluste kasvuala. 

Kiideva-Puise matkarada

Rada asub Matsalu lahe põhjakaldal, ühendades Kiideva ja Puise külasid. Raja põhiosa on 2,6 km pikkune lõik Kiideva poolsest alguspunktist läbi salumetsa ja taastatud puisniidu kuni Lõpre tammeni. Tamme tüve ümbermõõt on 4 m ja kõrgus 20 m. Tammede läheduse võid leida huvitavaid seeni või kuulda kodukakku ja musträhni. Tamme juurest Puisesse on 800 m.

Hea teada: Üks suund on 3,4 km, aega varu 2 h, rada on enamasti kuiv, Kiideva Kalakülas on telkimis- ja lõkkeplats.

Hosby matkarada

Rada kulgeb Hosby rannaniidul ja tutvustab Sulle endiste rannaniitude taastumise protsessi, näed tüüpilisi rannaniidutaimi ja käpalisi. Linude rände ajal on rannaniidud ka hanelistele ja kurvitsalistele peatus- ja toitumispaigaks.
Hea teada: Matkaraja pikkus edasi-tagasi on 2,6km, ajaliselt arvesta jalgsi läbides 2h. Märjal ajal võta kaasa kummikud, lindude vaatlemiseks on abiks binokkel. Rada on varustatud suunaviitade ning infotahvlitega, raja lõpust leiad 5m kõrguse puidust vaateplatvormi.

Marimetsa raba matkarada

Raja esimene osa on pinnasetee, mis kulgeb algul mööda kõrgepingeliini alust, seejärel üle heinamaa Marimetsa ojani ning edasi piki ojakallast teabetahvliga varustatud puhkekohani. Puhkekohast viib laudtee Marimetsa rabasse. Raja lõpus asub puitplatvormil 7,6 m kõrgune vaatetorn.

Marimetsa rabas näed nii madalsood, siirdesood kui ka kõrgsood, ka linnustik ja taimestik on rikkalik.

Raja pikkus edasi-tagasi kokku on 9 km, sellest laudtee pikkus on 2 x 2 km, aega varu 4-5h. Rada on kohati märg – ära unusta kummikuid. Rajal on kuivkäimla, pingid puhkamiseks, infotahvel kaardi ja raja skeemiga.