Kultuur ja meelelahutus

Kuigi veel paarsada aastat tagasi oli läänlastel muudki teha kui laulu- ja mänguseltse luua, on tänane Läänemaa kultuurielu aukartustäratav.

Kultuurielu tipphetk on muidugi suvi, mil mitmel pool maakonnas toimub festivale, kultuuripäevi, kontserte ja väiksemaid kogukonnale suunatud üritusi.

Haapsalu on teeninud muuseumite ja galeriide linna nime, sest nende üleslugemiseks jääks kahe käe sõrmedest väheks. Muuseumitest on külastajate seas populaarseimad linnusemuuseum ja Iloni Imedemaa, kuid oma muuseum on ka eestirootslastel ja raudteel.  

Suvehooaja avabki Haapsalus Avatud uste päev, mil linna galeriid, käsitöökojad ja kohvikud uksed avavad, pakkudes kogu päevaks põnevat tegevust. Varsti peale seda aga veini mekkimise aeg, sest toimub Itaalia veinipidu.

Ka eri stiilides muusikat kõlab Haapsalus rohkesti. Suurematest festivalidest on pika traditsiooniga Vanamuusikafestival ja Augustibluus augustis. Pisut teist laadi esinejaid koos uhkete autodega kohtab aga American Beauty Car Showl juulis. Haapsalu nimiüritus on aga augusti täiskuu ajal toimuv Valge daami aeg, mil terve linn täitub laada, kontsertide, etenduste ja muude ettevõtmistega.

Tõnu Kaljuste algatatud Nargenfestival on pikim ja mitmekesiseim suvine kultuurifestival Eesti saartel ja paikades, kuhu on kindlustatud ligipääs mööda merd. Festival pakub kultuuriliselt mitmekülgset kava - rahvamuusikast klassika maailmatippudeni.

Festivalide vahelise aja täidavad aga mitmesugused kontserdid ja etendused. Toomkiriku ja linnuse kõrval on suvisel ajal suurepärased kontserdipaigad Kuursaal ja Promenaad, rääkimata renoveeritud kultuurikeskusest, mis on talvine kultuurielu keskpunkt.

Foto: Kalju Juurik

Filmikunsti huvilistel on Läänemaale asja kevadel, mil Haapsalus toimub Õudus- ja fantaasiafilmide festival ja sügisel, kui Lihulas on Matsalu loodusfilmide festival.

Kultuuriüritusi jagub ka kõikjale üle Läänemaa. Juuli lõpus peetakse Vormsi saarel kiriku nimipühaku järgi Olavipäevi. Augustis on populaarsust on kogunud Peraküla simman Nõva kandis.

Lihula kultuurielu kulminatsioon on augusti alguses, mil peetakse Lihula päevi. Kaunist muusikat kõlab seal aga perekond Järvide korraldatava muusikafestivali ajal. Kullamaal aga räägitakse kohalikust rikkast kultuuriajaloost kevadel, mil toimub kunsti- ja muusikapidu Helisev Kullamaa ja sügisel kui peetakse Kullamaa rahvuspäeva.

Ilm

Õhk:
-

Ilm täpsemalt

Broneeri majutus

Kalender

Jaanuar 2018
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Euroopa Regionaalarengu Fond